Wed09172014

Son Güncelleme05:40:54 AM GMT

'GELECEK TAHMİN DEĞİL TARİF EDİLİR'

İnsan bazen geçmişini sorgular, hazırdır hemen keşkelerimiz, diziliverirler ardıardına. Kimi zaman da bugünün telaşına öyle kaptırırız ki kendimizi geleceği hayal etmeye bile vakit bulamayız. Geleceğimizi hep merak ederiz. Gelecekle ilgili planın ne? sorusunu genelde üniversite sınavına girecek gençlere sorarız. Tabii ki meslek seçimi insanın geleceğini planlamada çok önemli. Oysaki hepimizin gelecekle ilgili hayalleri, bu hayalleri gerçeğe dönüştürecek planları ve eylemleri olmalı. İtiraf etmeliyim Ufuk Tarhan’la tanışana dek bu konuda derinlemesine düşünmemiştim hiç.

Kim mi Ufuk Tarhan? Ufuk Tarhan, M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu – Fütürist, Fütüristler Derneği Başkanı, İş-Gelecek Tasarımcısı, İş Avatarı, Teknoloji Misyoneri, Blogger, Internet Yazarı. ODTÜ Ekonomi Mezunu. Geniş bir takipçi kitlesine sahip, blogger ve internet yazarı olan Tarhan’ın yayınlanmış 3 kitabı da var.

M-GEN neler yapar?

Türkiye’nin “Gelecek-Fütürizm’’ alanındaki ilk ve tek şirketidir. Geleceğe dair farklılaşmak, değişim, dönüşüm yapmak isteyenlere A’dan Z’ye kadar kompakt, hızlı hizmet veriyoruz. Pratik ve çabuk, uygulanabilir olmaya özen gösteriyoruz. Artık kimsenin ve hiçbir firmanın dosyalar arasında gömülmeye zamanı, parası, sabrı yok. Son zamanlarda daha çok ‘Dijital İşler, Sosyal Medya, Pazarlama’ stratejileri, işleri üzerinde çalışıyoruz. Çogu global sağlık, ilaç da dahil olmak üzere büyük müşterilerimiz var. Tüm referans listemiz sitemizde bulunuyor.

Gelecek kader midir? Yoksa kaderimizi biz mi belirleriz?

Biliyorsunuz ben fütüristim ve fütürizm der ki; gelecek tahmin edilmez, tarif edilir. Yani gelecek bizi oluşmuş ve bekleyen statik bir durum değildir. Aklımız, bilgimiz, teknoloji ve duygularımızla onu biz tasarlayıp, şekillendiririz. Dolayısı ile yanıtım; kader değildir, onu biz seçeriz şeklinde oldu. Peki o zaman kontrolümüz dışında gelişenler nedir? sorusu ise insanlığın hala yanıtını aradığı, belki de en büyük gizemimiz. Kuantumcular, bütün spiritüel çalışmalar ve kadim yaklaşımlar işin o bilinmeyen kısmını çözmeye çalışıyor. Belki de diyorum geleceğin kaderle, sürprizle, şansla izah ettiğimiz kısmı; farklı planların birbirini yenmesidir. Yani işin içinde yine bir sistem, plan vardır ve onlar arasındaki çelişkilerden üstün gelenine biz kader, şans, kısmet vb diyoruz? Ancak geleceğin büyük ölçüde değiştirilebileceğini kesinlikle kabul ediyorum.

Gelecekle astroloji ilişkisi hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Astroloji bir bilim dalıdır. Dinler gelişirken akademik ortamdan çıkarıldığı için biraz sulandırılmış, ehil ellerden uzaklaşmıştır. Şimdilerde teknolojinin ve hesaplama, yıldızları gözlemleme yöntemlerinin gelişmesiyle tekrar eski saygın konumuna doğru ilerliyor. Astroloji gelecek tasarımında yararlanılabilecek, yararlanılan çok önemli araçlardan biridir. Bu yüzden M-GEN Tablet Seminerler içinde astrolojiye de yer veriyoruz. Bilimsel kanallardaki, akademik köklere dayanan astrolojiyi çok ciddiye alıyorum.

Bir süre Farmalojistik projesinde görev aldığınızı biliyorum, o dönemde neler yaptınız anlatır mısınız?

Farmalojistik Ecza Kooperatifleri’nin güçlerini birleştirerek, bir şirket çatısı altında; satın alma, depolama-dağıtım ve lojistik açıdan güçlerini birleştirme, etkinliği-verimliliği artırma projesidir. Bu projeyi tasarımdan, gerçek bir şirket ve operasyon haline çevirmekle görevlendirildim. Kurucu Genel Müdürlüğü’nü yaptım. Türkiye’de bu alanda örnek başarı hikayesi (case-study) olması gereken bir yapıdır. Çok az insan, yüksek teknolojik (yazılım) alt yapı ve ileri düzeyde dış kaynak kullanımı (outsourcing-paydaşlar) ile katrilyonlar seviyesinde iş yapılan, sanıyorum, Türkiye’deki tek yapıdır.

Teknolojinin ilerlemesiyle insanların iletişimi fazlasıyla azalmakta, bankaya gitmiyoruz bilgisayardan çözüyoruz, arkadaşımızla buluşmuyoruz telefonla konuşuyoruz, alışverişe çıkmıyoruz internetten alışveriş yapıyoruz. Sizce bu durumun artıları eksileri nelerdir?

Siz öyle diyorsunuz, ancak pek çok kişi de şu cümleyi kuruyor; “Teknolojinin ilerlemesiyle insanların iletişimi fazlasıyla arttı!’’ Aşırı bilgi bombardımanından, her şeyden her an haberdar olmaktan bunalan insanlar da var. Dolayısı ile bunlar herkese göre, tercihlere, yaşam koşullarına göre değişecek durumlar. Standart artılardan ya da eksilerden söz etmek yanlış olur. Bu tip genellemeleri şuna benzetiyorum; “trafik kazaları oluyor, o halde arabaları kullanmayalım.”

İnternetten ilaç satışları yasal değil, bununla beraber nerdeyse tüm eczane ürünleri yetkisiz kişilerce denetim mekanizması olmadığı için satılabilmekte. Bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Kanunlara, evrensel etik kurallara her halükarda uyulmalı. Geçerliliğini yitirmiş düzenlemeler, yasalar var ise onlar da yeni dünya-iş-yaşam koşullarına göre düzenlenmeli. Bizde değişimin yeni dünya gerçeklerinin, evrensel dönüşümün gerisinde kaldığını düşünüyorum. O yüzden de kural dışı oluşumlar gelişiyor sanırım. Sorunuzda yanıtınız da var aslında. Denetim mekanizmaları eksik ya da var ve uygulanmıyor. Buralara geldiğimizde tek bir sebep-sonuç ilişkisi kurmak zor. Olayda toplumsal/iş açısından ahlak-etik-saygı anlayışı da devreye giriyor. Mesele yasaklarda değil, beyinlerde. İyi, sağlıklı, ahlaklı toplum olma güdülerimizde galiba.

Farmavizyon eczacılık fuarında konuşmacı olarak bizlerle olacaksınız. Sizin gözleminizce eczacılık mesleğinin geleceği nedir?

Diğer tüm meslekler gibi, kapsama alanı, eğitimi ve yapılışı açısından dönüşecektir. Eczacılık, daha doğrusu sağlık; genetik ve nano teknolojik devrim etkilerini en hızlı alacak mesleklerden. Hem içerik hem de iş modeli, iletişimi, kullandığı araçlar vb. açısından teknolojiye entegre edilebildiği ölçüde, tıpkı diğer meslekler gibi gelecekte de parlak alanlardan biri olacağına inanıyorum. Eczanesiz ve Eczacısız olmaz, bu kesin! Konunun nasıl olacağı da mesleğin içindeki tüm paydaşların fütürist yaklaşımla stratejik, sürdürülebilir plan yapma niyet ve kapasitelerine bağlı. Zincir eczaneler konusunda ne düşünüyorsunuz?

Eczacıların bu konuda çekinceleri olduğunu biliyoruz, ancak pek önlenemeyeceğini de görüyoruz. Dünyadaki iş yapma, alım-satım-kategori, lojistik vb yönetimlerinin yapısı, teknolojik değişimle beraber müthiş farklılaştı. Fiyat, maliyet, kâr yapıları değişti. Bu yüzden küçük, tekil yapıların koskocaman yapılarla, teknoloji ile mücadele, rekabet etmesi güçleşti. O yüzden eczanelerin direnmek yerine, aynı amaçları paylaşanların güçlerini birleştirip, örgütsel yapılarını, büyük paydaşlarla bağlarını daha da güçlendirip, bu konuda farkındalık ve farklılaşma stratejileri geliştirerek, hızla aksiyon almaya odaklanmaları gerektiğini düşünüyor ve öneriyorum.

OLASI GÜZEL GELECEK

Geleceğimizin daha güzel gelmesi için önerileriniz nelerdir?

Geleceğimizin gelmeyeceğini, onu bizim şekillendireceğimiz düşüncesini benimsemekle başlayayım. Gelecek ona doğru gittiğimiz ya da bize doğru gelen oluşmuş bir durum değil. Aslında onu biz, nasıl istiyorsak

öyle yapılandırıyoruz. En temel önerim; gelecekle bu şekilde ilişki kurmak. Hem iş, hem kişisel geleceğimiz açısından zihin, düşünce yapımızı bu şekilde formatlamak, kodlamak. Diğer türlüsünde geleceğe katılmak ya da katlanmak var ki artık bu sürdürülebilir bir yaklaşım değil. İşin gelecek tarafı böyle. Güzel tarafında baktığımızda da güzelden ne anladığımızı netleştirmek önemli. Güzel tarifimiz nedir ve o tarif mevcut ve olması beklenen çevresel, dünyevi, sosyolojik, ekonomik, teknolojik koşullar açısından sürdürülebilir mi, gerçekçi mi? Gelecekte başarının temel unsurları pek değişmiyor aslında. Dünya kalabalıklaşıyor, karmaşıklaşıyor, araçlar değişiyor, çeşitleniyor ama başarılı olmanın genel prensipleri değişmiyor.

 

Çok genel bir, ‘’olası güzel gelecek’’ için yapılacaklar listesi vermem gerekirse,

l Başarı için tarif beklemeyip, o tarifi kendimiz yapabilir hale gelmeliyiz

l Yaptığımız tarifi, stratejik plana dönüştürmeliyiz

l Bu planda mutlaka teknoloji ile entegrasyon, işimizin dijitalleşme süreçleri ve

l Yeniçağın gereklerine göre yetkinlik-beceri geliştirmek olmalı.

Ben her halükarda ve her koşulda gelecek güzel gelecek diyorum.

BİZİMECZACI


Eczacı


Frekans


SİGORTACI


LOG