Fri09192014

Son Güncelleme05:35:42 AM GMT

HAYATI SİNDİRE SİNDİRE YAŞAMAK İÇİN : PROBİYOTİKLER

  • PDF

Eskiden annelerimizin öğüttüğü yoğurtları yerken hazır gıdalara dönüşümüz, fast food ağırlıklı beslenme, antibiyotik kullanımının artması bu rahatsızlıkları tetiklemekte. Bu şikayetlerle eczaneme gelen hastalara probiyotik önerisinde bulunduğumda çok olumlu geri dönüşler alıyorum. Bu konuyu sizlerle paylaşarak dikkatinizi çekmek istedim. Konu hakkında detaylı bilgi almak için Nobel İlaç Sağlık Destek Ürünleri Grup Direktörü Dr. Çağlan Kuruner’le sohbet ettik.

Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben 1990 Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. 6 sene doktorluk yaptıktan sonra 1996 yılı başlarında sektöre başladım, 2009 Nisan ayından itibaren Nobel İlaç’ta Ürün Yöneticisi olarak işe başladım. Daha sonra farklı firmalarda Ürün Yöneticisi, Tanıtım ve Pazarlama Müdürü olarak görev yaptım. 2009 Nisan ayından itibaren Nobel İlaç’ta Sağlık Destek Ürünleri Grubu’nu kurduk ve burada Grup Direktörü olarak görev yapmaktayım.

Prebiyotik ve probiyotikler hakkında bilgi alabilir miyiz? En yaygın kullanım alanları nelerdir?

Hipokrat’ın dediği gibi “Bütün hastalıklar bağırsaklardan başlar”… Bakteri kelimesi çoğu zaman negatif çağrışım yapar, hastalıklara sebebiyet verdiği düşünülür. Aslında, bağırsak sisteminde bulunan bakterilerin %85’i dost bakterilerdir. Bu dost bakteriler sindirim sisteminin normal florasında bulunurlar ve yiyeceklerdeki protein ve yağların yakılmasından, vitamin, mineral ve aminoasitlerin absorbsiyonuna kadar birçok faaliyette önemli rol oynarlar. Bağırsaklarda yaşayan bu dost oluşumlar tam anlamıyla sindirim sistemindeki dengeyi sağlarlar.

Günlük hayatın koşuşturmasında farkına varmadan geçirdiğimiz enfeksiyonlar, kullandığımız antibiyotikler, alkol, stres, yetersiz beslenme, kötü yeme alışkanlığı gibi faktörler sindirim sistemindeki dost bakterileri yok ederek bağırsak florasının bozulmasına sebep olur. Bozulmuş flora ise, sindirim sistemindeki dengesizliğe ve sonuç olarak; ishal, karında şişkinlik, hazımsızlık, sindirim güçlüğü, kabızlık ve bağışıklık sistemi zayıflığı gibi durumlara sebebiyet verir. Probiyotik kelime anlamı olarak Yunanca’da “Yaşam için” anlamına gelir. Probiyotikler, sindirim sistemindeki dengeyi sağlayan, yeterli miktarda alındıklarında kişinin sağlığı ve fizyolojisi üzerinde yararlı etkileri olan dost bakterilerdir. Bu bakteriler aynı zamanda doğal bağışıklık sistemi koruyucusu olarak da hareket ederler. Prebiyotikler ise, bağırsak florasındaki yararlı, dost bakterileri besleyen, bağışıklık sistemine destek olan sindirilemeyen besin bileşikleridir. Ancak bir ürün hem probiyotik hem prebiyotik içeriyorsa bu ürün “sinbiyotik” olarak ifade edilir ve sinerjik etkisinden dolayı daha çok tercih edilir. Bu ürünler yaygın olarak sindirim sistemi sağlığı (ishal, şişkinlik, hazımsızlık, sindirim güçlüğü, Helicobakter Pylori tedavisi), ishal, kabızlık, İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS), Atopik Dermatit ve çocuklardaki gıda alerjileri ve özellikle İmmün Sistemi Desteklemek amacıyla kullanılırlar. Daha etki mekanizması tam olarak kanıtlanmamış ama faydalı olduğu bilinen daha birçok özelliği vardır. Yukarda da belirttiğim gibi aslında “sağlıklı yaşam için” düzenli kullanılması gereken ürünlerdir.

Ürünlerinizin piyasadaki diğer ürünlerden belirgin farklılıkları nelerdir?

Probiyotik ürünler aslında canlı bakterilerdir. Bu yüzden bu normal ortamda canlı kalamaz, ısı, ışık, nem gibi çevresel faktörlerden, ağızdan alındıktan sonra da gerek tükürük, gerek mide ve safra asidi ile %80 -90 kadarı yok olur. O yüzden bunların etkinliği bağırsağa canlı ulaşan bakteri sayısı ile doğru orantılıdır. NBL Probiyotik ailesi dünyada en son teknoloji ile üretilmiş 4. jenerasyon ürünlerdir. NBL marka Probiyotik ürünler çift kaplama (dual coated) teknolojisine sahiptir. Birinci katman bu dost bakterileri ısı, ışık, nem gibi dış faktörlerden; ikinci katman ise mide ve safra asitlerinden korur ve verilen miktardaki tüm probiyotik bakterilerin bağırsağa kadar canlı ulaşmasını sağlar. Dolayısıyla son derece etkin ürünlerdir. Ayrıca her yaşa ve ihtiyaca yönelik ayrı ayrı bakteriler içeren, farklı kullanım şekli sağlayan ürün gamına sahiptir. NBL Probiyotik ATP bebek ve çocuklar için saşe, NBL Probiyotik Gold Akut durumlar ve İBS için saşe, NBL Probiyotik Optima genel sindirim sistemi sağlığını düzenlemek ve İBS için çiğneme tableti, NBL Gynobiotic ise kadınlarda Bakteriel Vaginosis, nedeni bilinmeyen akıntılar, mantar enfeksiyonları ve içerdiği yaban mersini ekstresiyle idrar yolu enfeksiyonlarında kullanılan tablet formundadır.

Doktorların yaklaşımı nasıl, yeterince ilgi var mı sizce? Reçete ediliyor mu?

Doktorların NBL Probiyotik ürünlerine ilgileri ilk günden beri oldukça fazla. Probiyotiklerin yararlı etkilerini biliyorlar. Bu kalite de ürünlerin ülkemize gelmesinden de çok memnunlar. Bu tip ürünlerin özellikle köklü ve güvenilir bir ilaç firması olan Nobel İlaç güvencesi ile getirilmesi onlarda daha fazla güven oluşturmakta. NBL Probiyotik ürünleri daha çok yeni piyasaya verilmesine rağmen kısa sürede reçetelerde sıkça yerini almaya başladı ve doktorlarımızdan çok iyi sonuçlar aldıklarına dair geri bildirimler almaktayız…

Eczanede probiyotik önerisinde bulunduğumuzda ben marketten kefir alıp içerim cevabıyla karşılaşabiliyoruz. Böyle bir cevap karşısında nasıl yönlendirme yapabiliriz?

Bu sıkça rastladığımız bir durum. Aslında probiyotiklerin çıkış noktasında da kefir yatmakta. Ancak daha önce de belirttiğim gibi bu bakteriler canlı bakteriler ve dış ortamda çok çabuk ölüyorlar. Süt, yoğurt vs içinde karıştırılmış bu ürünlerin üretim tarihinden itibaren çok kısa süre içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca bu tip ürünlerin içerisindeki dost bakteri sayısı NBL probiyotik ürünleri ile mukayese edilemez. Dolayısıyla sağlayacağı faydayı da karşılaştırmamız söz konusu olamaz. Süt içmek isteyen süt içsin, probiyotiklerden faydalanmak isteyenler NBL probiyotik ürünlerini kullansın.

İlaç dışı eczane ürünlerine son yıllarda ilgi çok arttı. Sanırım firmalar da aynı fikirde. Nobel olarak geleceğe yönelik bu ürünlerle ilgili yenilikleriniz, planlamalarınız var mı? Probiyotikler dışındaki ilaç dışı eczane ürünleriniz neler?

Sizin de bildiğiniz gibi ilaç dışı ürünler Türkiye’de son birkaç yıldır, özellikle ABD’de olmak üzere tüm Avrupa’da uzun senelerdir çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Aslında bu pazarı OTC (Over The Counter) ve BTC (Behind The Counter) olarak ikiye ayırmak gerekiyor. OTC ürünler tam olarak şu an ihtiyacımız olmasa bile evde dursun, lazım olduğunda kullanırım tarzında, görünce aklımıza gelip aldığımız ürünlerden oluşuyor. BTC ürünler ise kendi başlarına direkt tedavi yapmayan ancak kullanıldığı zaman tedaviyi destekleyen ve tedaviden daha iyi sonuç alınmasını sağlayan ürünler. Bu tip ürünlerde doktor reçetesi kadar eczacının da tavsiyesi çok önem arz ediyor. Sanırım siz eczacılar için de gerçek mesleğinizi icra ettiğiniz ve çok keyif aldığınız yer burası. BTC ürünlerde bilinçli bir şekilde işin erbabı olan siz eczacıların birinci basamak medikal tavsiyesi hastayı ciddi anlamda yönlendiriyor, bence yönlendirmeli de… Bu komşular ya da medya kanalı ile değil, doğru kişiler olan siz eczacılar tarafından olmalı. Medikal olarak bu ürünlerin ne işe yaradığını, tedaviyi nasıl desteklediğini hastaya anlatarak onun doğru ürünü doğru şekilde kullanması ve tedaviden tam sonuç alması sağlanmalı, tüm Avrupa’da olduğu gibi birinci basamak danışma ve çözüm bulunacak yerin eczaneler olduğu bilincinin de artık yerleşmesi gerektiğini düşünüyorum. Biz Nobel İlaç olarak 2, 5 sene önce bu düşünce ile yola çıktık ve bu grubu kurduk. Piyasanın ihtiyacına ve kendi araştırmalarımıza göre yönleniyoruz ve burada da amacımız doktor reçeteleri kadar eczacılarımızın da medikal bilgilerini kullanacakları ve hastalara medikal anlamda artı değer katacakları ürünleri piyasaya sürmek. Bu amaçla yıl sonuna kadar sürpriz ve çok kullanabileceğiniz prestijli birçok ürünle NBL markası altında sizlerle olacağız…

Nobel deyince akla ilk gelen Tylol HOT sanırım muadiliniz yok. Tylol Hot’ın geri ödemeden çıkarılması satışlarınızı olumsuz etkiledi mi?

Tylol HOT da benim grubum tarafından çalışılan bir ürün. Geri ödenmeden çıkması tabii ki satışlarımızı olumsuz etkiledi. Ancak çok etkili ve çok sevilen bir marka Tylol HOT. Gerek medyadan, gerek internet üzerinden en çok yanlış bilgilendirme ile karalanan marka da Tylol HOT. Ne yazık ki “Meyve veren ağaç taşlanır” örneğinde olduğu gibi; isimsiz yazılar, “tesadüfen” yapılan yanlış bilgilendirmeler de Tylol HOT’a zarar verdi. Ancak ciddi anlamda da kullanıcı kitlesi var. Grup olarak kullananların çok iyi sonuç aldığı Tylol HOT’ı eski günlerine döndürmek için çalışıyoruz.

İlaç firmaları penceresinden baktığınızda eczanelerin geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Önerileriniz var mı?

Sektörden biri olarak eczanelerin geleceğini, ilaç dışı ürünlerdeki başarılarının belirleyeceğini düşünüyorum. İlaç fiyatlarının sürekli azalması, alınan koruyucu tedbirler, insanların bilinçlenmesi, “sağlıklı hayat” konseptinin gelişmesi ister istemez bu tip ürünleri cazip hale getiriyor. Bu sebeple bu ürünlere yönelen, ancak işi sadece satış olarak görmeyen, kendini medikal anlamda geliştiren, tedaviye destek ürünlerinin bilgilerine tam hakim ve müşterisine medikal destek sağlayan eczacıların ayakta kalacağı hatta çok gelişeceği kanaatindeyim.

 

BİZİMECZACI


Eczacı


Frekans


SİGORTACI


LOG